RECENZE- Otec Goriót

27. ledna 2016 v 17:42 | Venea |  Recenze

Honoré de Balzac

Otec Goriót

Rok vydání: 1835

Překlad: Božena Zimová

Jedná se o román z doby realismu, který kritizuje a popisuje pařížskou společnost v 19. století.


Anotace : Otec Goriot, obchodník s těstovinami, který "šikovným kšeftováním" zbohatl a celý svůj život zasvětil hromadění majetku a touze výhodně vdát své dvě dcery a tím je dostat do vyšší společnosti.Tento román byl jako jeden z mnoha, předmětem mé povinné četby. Podle popisu zněl vcelku zajímavě a tak pro mě nebyl vůbec problém se do knihy začíst. Neříkám, že do dne odevzdání jsem ji přečíst stihla, ale to je něco jiného. Přeci jen je to povinná četba a ta se čte těžko, i kdyby to byla nejjednodušší kniha pod sluncem. Je povinná.

Zpět k románu.

Příběh Otce Goriota je jasný a nikde tam nejsou zbytečné zásahy do děje.
Pořád se tam hlavní postavy dostávají do filozofických úvah, ze kterých většinou vzejdou nová prozření, často s narážkou na ohavnost a chování lidí.

Zkrátka na konci knihy přesně víte, co nám tím chtěl autor říci.


Často jsem se zamýšlela nad faktem, jak moc těžké muselo žít v té době sám se sebou. Být chudý, chtít být bohatý a šťastný, ale vědět, že takhle život nefunguje. Chudým ses narodil a chudý zemřeš.
Evžen se do poslední chvíle držel své mladé a nezkažené naděje, ale když mu i poslední víra ve spokojený život ve vyšší společnosti uhasla, jakoby o sto let zestárnul.

Rozmanitost postav v této knize je také pozoruhodná.
Každá je úplně jiná a propracovaná, zároveň jsou si ale v mnohém podobné, každý touží po penězích a jen někteří po opravdové lásce.

Tou jednou z mála je například slečna Viktorína nebo právě Goriót, ten nejláskyplnější táta, jakého by dcera mohla mít. Ale jak už to bývá, když má někdo hodně peněz, o lásku se příliš nezajímá. Ironií je fakt, že všechny své peníze svým bohatým dcerám dal právě jejich otec, Goriót.

Vzhledem k tomu, že je tato kniha klasika, nemůžu si ji dovolit moc hodnotit. Možná bych jí ani neměla co vytknout, prostě to není kniha z naší doby, proto se nečte tak rychle a možná vám ani nemusí připadat příliš záživná, ale nějak z ní cítíte zklamání postav a každičkou jejich bolest. Vlastně skoro jako každá kniha tehdejší doby, nám jasně ukazuje smutek a bídu celé společnosti v 19. století.


Krásný den,

Venea

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mei Mei | 27. ledna 2016 v 21:16 | Reagovat

Obsah knihy zní dobře a zajímavě. Napadlo mě, že už začnu s knihami k maturitě, ale nevím, jestli to má cenu - abych to do té doby nezapomněla.
Povinná četba má velký problém v tom, že je povinná a pro nás již stará a tudíž se těžko čte a četba nás odrazuje, ať už je to sebelepší příběh.

2 Venea Venea | 28. ledna 2016 v 16:10 | Reagovat

[1]: U nás to právě není tak, že můžeš začít, kdy budeš chtít.. né, že by mi to vadilo :D, ale prostě potřebuju klid na "svoje" knížky. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Chystá se- KRESLENÍ CELEBRIT NA PŘÁNÍ.

Fanclub!


Účastním se!NikaRoovy


Diplomy