Panika

28. dubna 2014 v 15:16 | Venea |  Recenze
JMÉNO: Panika /PANIC/

AUTORKA: Lauren Oliver

NAKLADATELSTVÍ: CooBoo

ROK VYDÁNÍ: 2014

PŘEKLAD: Romana Bičíková

POČET STRAN: 308

ANOTACE: Panika začala jako spousta věcí v Carpu, nudném malém městečku uprostřed ničeho - protože bylo léto a nebylo co dělat. O co v téhle hře jde? Je to prosté. Nemít strach.Heather nejdřív ani nenapadlo, že by se do Paniky pouštěla. Nikdy by si nepomyslela, že je nebojácná a že by chtěla vyčnívat.Panika je hra. Hra co vás ohromí a nenechá vás chvíli v klidu. Zanechá vaší mysl na vlně nevědomosti. Nechá vás proplouvat domněnkami a nedá vám žádná jasná fakta. To je samotná hra. Nebezpečná, ale pokud ji vyhrajete, tak si vás odměna získá.
Mě se na příběhu líbí to stejné, co na celé sérii Deliria. Lauren Oliver totiž píš nádherným způsobem. Nepředvídatelným a napínavým. I když je celá kniha vlastně o akci, tak i přes to se tam najde trochu místa pro lásku a emoce. To malinké místečko, které autorka lásce věnovala je opravdu hodně utlačované, ale stejně na celý příběh dýchá něžnost a romantika. Ponořuje příběh do hezkého a vášnivého oparu, pod kterým se skrývá propracované a akční dílo nadějné výborné autorky.


Co mě na knížce ještě překvapilo, bylo to, že celý příběh se odehrává z pohledu Heather a Dodge. To by nebylo zase tak zvláštní, kdyby ti dva byli pár. Jenže oni nejsou. (promiňte za spoiler, ale zas tak důležité to není:D) Z toho jsem byla vážně ráda, protože to bylo originální a zároveň primitvní. To je asi to, co mám na Lauren ráda, ona se nebojí normálních věcí. Ona dělá z normálnosti originalitu, protože na tu skutečnou normálnost už lidé zapomínají, ale k tomuhle tématu se taky ještě dostanu.


Někdo říká, že postavy nebyly propracované a někomu zase přijde, že byly stvořené brilantě. Já se přikláním k tomu druhému mínění. Ty postavy jsem pro jejich charakter dokázala i nenávidět. Dokázala jsem je obdivovat a parkrát jsem je chtěla obejmout a říct jim, že všechno bude dobré.
Okouzlující na postavách taky bylo, že nebyly dokonalé. Nebyly nijak zvlášť krásné nebo tak něco. Byly prostě normální jako my.


Příkladem toho je Heather. Vysoká, světlovlasá dívka, která se sebou není moc spokojená. Nebyla sympatická, ale její štědrost a smyslnost, dodávala její chmurné povaze šťávu. Moc jsem si jí oblíbila.

Dál tu byl třeba Dodge. Jemu jsem nijak nemohla přijít na chuť. Možná to byl záměr, ale já ještě teď nevím, jaký Dodge byl. Rozhodně se ukazoval jako drsňák a hrdnina, ale zároveň mi přišel slabý a jeho akčnost byla hodně mírněna láskou k Nat.

Natalia, neboli Nat je pravá typická a nefalšovaná barbie. To neznamená, že není hodná. Je to nejlepší kamarádka Heather, která se oproti ní zdý být hnusná a tlustná.
Nat je prostě úžasná, ale zároveň ustrašená a uspěchaná. Někdy mi vážně její chytré poznámky lezly krkem.

Bishop. To je takový ten kluk, co si ho ve škole ani nevšimnete, ale on je vám stále po boku aniž byste o tom věděli. Kdyby jste ho neměli tak nevíte, co si bez něho počít. Když už si ho všimnete, tak si najednou řeknete, že ho milujete a je to všechno v háji zeleným. To jsou tři absolutně "okouzlující" věty.

(Bishop je boží.)

Celý příběh bych hodnotila, jako nejlepší dílo Lauren Oliver. Moc se mi líbilo, že autorka dokázala celý příběh nacpat do jedné knihy a i když se s tím , aby to tam všechno namačkala musela pořádně prát, vyšlo z toho nádherné dílo, kterému nic nechybí ani nic nepřebývá.

Hodnotím pěti body z pěti.


Venea

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Soreia ~ CREYATIVITE Soreia ~ CREYATIVITE | Web | 29. dubna 2014 v 16:47 | Reagovat

Takže to nie je trilógia? Potom si to kúpim. Čítala som časť z toho a musím priznať že ma to odradilo práve preto že som si nijak zvlášť neobľúbila hlavné postavy. Prišlo mi že Heather zostane na ocot, a bude trpká na Nat a Dodga. Skúsim sa ešte pozrieť a uvidím. :)

2 Polly Polly | 29. dubna 2014 v 19:57 | Reagovat

Moc pěkná recenze! Zní to jako zajímavý příběh, snad si ho někdy přečtu...
Jinak chci moc poděkovat, že jsem se mohla účastnit v tvé soutěži Příběh fotkou. Cena dorazila v pořádku, těším se, jestli bude ještě nějaká možnost se zapojit do nějaké tvé soutěže :) Vážně děkuju...:)

3 Sára Sára | 2. května 2014 v 17:20 | Reagovat

Pěkná recenze :-) zní to zajímavě, a vzhledem k tomu, že jsi to hodnotila 5 body z 5, tak to musí být opravdu hodně dobré :-)

4 NikaRoovy NikaRoovy | Web | 10. května 2014 v 21:38 | Reagovat

Jsem zvědavá, snad se k tomu za x tisíc let jednou dostanu :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Chystá se- KRESLENÍ CELEBRIT NA PŘÁNÍ.

Fanclub!


Účastním se!NikaRoovy


Diplomy