Jsem roztříštěná

1. dubna 2014 v 15:36 | Venea |  Recenze
Název: Jsem rozříštěná /Shatter me/

Autorka: Tahereh Mafi

Nakladatelství: CooBoo

Rok vydání: 2013

Překlad: Pavla Kubešová

Počet stran: 285

Anotace: (Jsem prokletá.) Mám dar. (Jsem zrůda.) Jsem víc než jen člověk. ( Můj dotek je smrtící.) Můj dotek znamená sílu. (Jsem jejich zbraň.) Budu se bránit. Nikdo neví, proč je Juliettin dotek smrtící, ale Obnova s ní má své plány. Chtějí ji použít jako zbraň. Ovšem J Juliettina představa je úplně jináJuliette se zdá být blázen. Jenže není. Jen je jiná, než ostatní a všichni ji za to soudí. To je dost možně podstatou této série, že když je člověk nějakým způsobem jiný, tak se v té své odlišnosti musí naučit hledat pozitiva a východiska. Ona si však o sobě myslí, že blázen je, dokud nepotká Adama. Jen on jí ukáže pravou podstatu její osobnosti a její schopnosti.
Líbí se mi Juliettina schopnost zabít člověka jediným dotekem. To byl dobrý nápad a také to bylo to jediné, co bylo na knížce perfektně zpracované. Tím nechci říct, že je kniha špatná, to vůbec. To se neděste! Jen prostě není perfektní, ale tu schopnost uměla autorka opravdu hezky rozvinout. Bylo vidět, jak se Juliette vyrovnávala sama se sebou i s tím, co doopravdy je. Nebo kdo je.


Co se týče naší obálky, nelíbí se mi. Ta ženská na ní je divná a vůbec bych jí tam nedávala. Líbí se mi ta americká.

Co mě trochu zaráželo, byl způsob, jak se kniha rozvíjela. Ze začátku mě to bavilo, protože to bylo procítěné a celé takové z pohledu "blázna", ale když se Juliette dostala z toho ústavu pryč, najednou Juliette přemýšlela jako naprosto normální dívka, která ještě před hodinou měla psychické problémy a najednou je všechno normální.

Kdyby to celé bylo psané tím přeškrtávacím stylem, možná by to působilo lépe. Vůbec bych to nebrala jako mínus.

Mně se tenhle styl totiž moc líbil a opravdu dodával za pravdu názvu "Jsem roztříštěná." Autorka ho tam klidně mohla použít víc.

Juliette jako postava byla taková běžná a dá se říci trpká a průsvitná. Kolikrát jste přesně věděli, co udělá a jak se zachová. Jindy se snažila být tajnůstkářka, ale v součtu byla taková nemastná neslaná. To ale zas neznamená, že ji nemám ráda. Líbila se mi její nedokonalost. Všem se sice děsně líbí, ale ona sobě ne, a už to je náznak nedokonalosti.
Jen bylo divné, že někdy vůbec nevěděla, o čem se mluví a nic nechápala, jenže o pár řádků níže najednou řeknu "Už to chápu." Kdyby to alespoň autorka nějak rozvedla… no to je ale taková drobnost. Každá na to může mít jiný názor.


Adam je typ kluka, kterého by chtěla každá holka, a který je vlastně skoro v každé knížce pro holky.


Warner byl úplný opak. A je to tady, zase ta moje zamilovanost do zlých. Proč si všechny krásný blonďáky představuji jako Alexe Pettyfera?? Proč?!! Měla bych ho nenávidět, ale né, já se do něj radši zabouchnu! To je tak strašný! Stejně si myslím, že spolu v dalších dílech budou mít nějakou aférku. Já z toho budu celá happy. Jenže nakonec stejně určitě umře.

Co se mi vážně, ale opravdu vážně hrozně moc líbilo, byla přirovnání. Ta byla v téhle knize tak nádherná a kouzelná.. muselo dát práci je přeložit z angličtiny. Někdy mě tam sice štvali, protože je jich tam vážně dost, ale některé kousky byli dokonalé. Za to před autorkou smekám!


"Tisíc kousků mě bodá do srdce a rozpouští se v kapky horkého medu, které hojí jizvy mé duše."


Uvažovala jsem, jestli sem napíšu i to, že mi připadá příběh pořád stejný. Jak vidíte, píšu to sem :-D. Přijde mi horzně krátký a přitom to je knížka bezmála o 300 stránkách. Příběh se pořád točí okolo jejich útěku z té Warnerovy základny. Vlastně až na konci se tam stane něco celkem převratného, něco co příběh našlápne. Doufám, že v příštím díle se toho stane více. Doufám, že bude příběh více dobrodružný, ale že mu nebude chybět ta rozpačitost a láska, kterou uměla autorka tak hezky a možná i pravdivě popsat. Takže už asi víte, že mám určitě v plánu si přečíst další díly.

Tahle série mě zaujala a nenechala mě v klidu spát. Není to dokonalá kniha, ale z hodně ohledů je alespoň hodně dobrá."Dnes uvidím ptáka. Bude bílý a na hlavě bude mít korunku ze zlatých pírek. Dnes uvidím ptáka. Bude létat."

To mi připomíná, že vlastně vůbec nevím, co je Obnova. Je tam zmíněna asi dohromady 5x a tak krátce, že si z toho nic neodvodíte. Přitom je to knížka založená na té Obnově. Na jakési hrozbě, o které vlastně ani pořádně nevím, co je.
To mě tam trochu štvalo. Trochu víc, ale moc jsem se nad tím nepozastavovala.

Knížka má své chyby, ale není také vůbec jednoduché se od ní odtrhnout. Doporučuji ji všem fanoušům dystopií a všem, kteří mají rádi metafory, stejně jako já ! :-)


Knize dávám s jasnou myslí 4 hvězdičky z 5.


Venea

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Desirée Lydon Desirée Lydon | Web | 1. dubna 2014 v 15:45 | Reagovat

Zaujala mě už dřív a myslím, že bych si ji měla přečíst :)

2 Mei-riefel Mei-riefel | Web | 1. dubna 2014 v 20:40 | Reagovat

Tato kniha mě ničím moc nezaujala.. ale obálka je skvělá. Líbí se mi víc jak originál :-)

3 Štěpa Štěpa | 2. dubna 2014 v 21:50 | Reagovat

Uvažovala jsem jestli si ji mám přečíst a po přečtení této recenze do toho asi pudu :DD

4 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 13. dubna 2014 v 12:24 | Reagovat

A mě se ta kniha prostě nelíbila :D S výjimkou začátku, kdy jsem tu knihu neskutečně žrala a pak konce, kdy to zase chytilo něco zajímavýho, mě to příšerně nebavilo :D Ale teď mám chuť vrhnout se po druhym díle, jen ho mít :D

5 Sara Sara | 31. května 2014 v 21:43 | Reagovat

Pekna recenze  :-) premyslim o precteni :-)

6 ZdenekG ZdenekG | E-mail | 17. ledna 2017 v 21:22 | Reagovat

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na vlachovakaterinakate.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Chystá se- KRESLENÍ CELEBRIT NA PŘÁNÍ.

Fanclub!


Účastním se!NikaRoovy


Diplomy