Hledání Aljašky

20. února 2014 v 17:33 | Venea |  Recenze
Název: Hledání Aljašky

Autor: John Green

Nakladatelství: Knižní klub

Anotace: Románový debut dnes už známého Johna Greena je strhujícím vyprávěním o dospívání a hledání sama sebe. Šestnáctiletý Miles, posedlý sbíráním posledních slov významných osobností a touhou hledat "velké Možná", je spíše outsiderem mezi svými vrstevníky. Jeho život získá zcela novou podobu, když přejde na internátní školu Culver Creek. Zde se rychle spřátelí se svérázným spolubydlícím a okouzlující, naprosto nepředvídatelnou Aljaškou Youngovou. Okamžitě je vtažen do světa, kde se porušují školní pravidla, pořádají různé večírky i provokace. Miles ožívá v dennodenním kontaktu s novými kamarády a stále víc miluje fascinující Aljašku. A tak vývoj směřuje k okamžiku, kdy se všechno nečekaně navždy změní... Živý, naléhavý a nekonečně dojemný příběh. Americkou knihovnickou asociací byl zařazen mezi deset nejlepších knih pro dospívající.

JDU HLEDAT VELKÉ MOŽNÁ



Z Aljašky mám smíšené pocity, ale myslím, že vím jak je do knihy rozdělit. Možná nejsem jediná, komu přišla na začátku trošku nudná a utahaná. Místy se sice stalo něco, co příběh trošku rozjelo, ale pořád to nebyl takový odvaz, jaký jsem čekala.
Nebavilo mě pořád číst, jak Miles chodí na různé hodiny, ale vždycky jsem se těšila, až půjde za Aljaškou. Sakra, tu holku jsem si oblíbila! Je skvělá, místy mě vytáčí, je krásná, ale nezáleží jí na tom.. ach jo. Chtěla bych mít tu schopnost bavit se s ostatními jako ona.:-(
No, to bylo k Aljašce, teď k příběhu. Moc jsem nechápala některé věci, které se v příběhu vyskytli, ale byla jsem ráda, že se na konci všechno vysvětilo. Když jsem tuhle knihu dočetla, myslela jsem na ni před spaním. Nevím, pomohlo mi to. Totiž ty citáty jsou tam úplně nadčasové a reálné, což mám poslední dobou ráda.

I přes to všechno vás kniha donutí přemýšlet nad životem a smrtí. Donutí vás uvažovat, proč jsem vůbec na světě a jak se dostat z tohohle labyrintu! To s tím labyrintem bylo mimochodem parádní zpestření příběhu, bez toho by to nebylo ono.

Miles nebyl typ kluka, do kterého by se normálně holka zamilovala a ani to nebyl nějaký charismatický playboy, ale Aljašce se líbil, tak jí to nebudeme brát. Mně se na něm líbila jeho absolutní normálnost, která by se mi normálně nelíbila. Fakt ne, ale u postavy z knihy je to výjimečné. Každý se snaží, aby jeho postava byl co nejvíce zajímavá a úžasná. Tohle mi ale připadá jako mnohem větší umění. Proměnit normalitu v kouzlo osobnosti.

Z jejich party se mi ale nejvíc líbí Takumi. Zase tolik se tam neobjevuje, ale je mi nejblíže. Nebudu vám říkat proč, ale na konci knihy se to dozvíte, pokud ji budete číst;-). Pořád se směje a je takový veselý.

Styl psaní Johna Greena se mi prostě líbí, myslím, že jeho knihy jsou jako číst část života. Každá jeho věta je rozumná, není přeplácaná a je lehká. Je lehká asi jako lučina. :-D Přijde mi to tak. Píše čtivě a poutavě, ale zároveň v jeho slovech není žádná velká zápletka nebo něco těžkého. Je to lehké, krásné, citlivé a dá se říci dokonalé.
Když jsem si knihu pořizovala, čekala jsem ale něco víc. Čekala jsem něco jako Hvězdy. Nebylo to tak skvělé, jak jsem čekala, ale i tak vám knihu vřele doporučuji. Možná to bylo lepší, jen si to ještě neuvědomuji.

Nechci porovnávat Hvězdy s Aljaškou, ale musím to udělat. Obě tyto knihy jsou krásné a obě mě nutily se zamyslet, ale Hvězdy mám k srdci blíže. Ovšem každá Johnova kniha má kouzlo, důmyslnost, originalitu a také nekonečný cit pro myšlenky.

Podtrhla jsem si tam jeden citát. To jsem udělala poprvé v životě.

Hodnotím 4 z 5

"Mladí si myslí, že jsou neporazitelní, nevědí, jak moc mají pravdu." "Myslíme si, že jsme neporazitelní, protože opravdu jsme."

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 20. února 2014 v 17:55 | Reagovat

Já si tuhle knihu zamilovala.
Nejdřív jsem měla tendenci ji porovnávat s Hvězdami a nebyla jsem si jistá co se mi líbí víc, ale nakonec mi došlo, že ty knihy prostě nemohu srovnávat, protože každá je o něčem jiném (a přesto tom samém...).
Každopádně, já jsem si zamilovala jednu věc co řekla Aljaška: "Vy kouříte, protože vám to chutná. Já proto abych umřela." nebo tak nějak to tam bylo. To mě absolutně dostalo.
Jinak, k té normálnosti Válečka - přesně to je to, co na Johnových knihách miluji, má tak normální postavy, které jsou přesto naprosto kouzelné a jedinečné.

2 Mei-riefel Mei-riefel | 20. února 2014 v 18:46 | Reagovat

Pěkná recenze, která dobře vystihuje tvé pocity z knihy :)

3 .Putta .Putta | Web | 20. února 2014 v 18:57 | Reagovat

Tak to já tyto knihy prostě srovnávám pořád a nemohu si pomoci. Aljaška se mi líbila, ale ne tak, jak jsem chtěla. Nedokázala jsme si k ní vytvořit takový vztah, jako k Hvězdám. Autor se v ději míň zaměřovat na pocity a emoce a kdyby to nenapsal John Green, byla by to průměrná kniha a dospívajících, co nemají nic důležitého na práci.
I přes tento názor ale s tvou recenzí i s bodovým hodnocením souhlasím.. :)

4 Camilla Camilla | E-mail | Web | 20. února 2014 v 19:08 | Reagovat

[1]: Ve všem souhlasím s Deny! Napsala všechno, co bych mohla i já. :D
Všichni čekali, že Aljaška bude ještě dokonalejší, než Hvězdy, ale obě knihy jsou vlastně úplně stejné a přesto jiné. Jsou dokonalé.
Já miluju také jednu větu, kterou se Aljaška zaobírala.
Jak a kdy se dostanu z tohoto labyrintu?

5 Deny el Infian Deny el Infian | E-mail | Web | 20. února 2014 v 19:30 | Reagovat

[4]:To jsem jediná, co neočekávala, že to bude dokonalejší? :D

Jinak, myslím, že pokud je tím labyrintem myšlen život, pak je lehké najít z něho cestu. Otázkou je, zda-li ji člověk najít chce.
Pokud, ale není, je tu více možností a vlastně myslím, že nejlepší na tom vlastně je, že nevíme co je tím labyrintem myšleno. Že pro každého je tím labyrintem něco jiného... ^^

6 Venea Venea | Web | 20. února 2014 v 20:15 | Reagovat

Páni :D Líbí se mi vaše názory, protože se vlastně ve všem shodneme:-) Jdou dokonalé. Ale Hvězdy se mi prostě líbily víc :-) Jinak Aljaščiny citáty a věty co dávají smysl opravdu zbožňoňuju.

[3]: Máš naprostou pravdu v tom, že kdyby to nenapsal John Green, byla by to nejspíš průměrná kniha. To mě vůbec nenapadlo a je to pravda, ale už to jméno tomu dodává jisté kouzlo :-) :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Chystá se- KRESLENÍ CELEBRIT NA PŘÁNÍ.

Fanclub!


Účastním se!



NikaRoovy


Diplomy