Erebos

5. srpna 2013 v 10:00 | Venea |  Recenze
Tak jsem se k téhle recenzi konečně dopracovala a myslím že zase bude pozitivní!
Rok vydání: 2008
Autorka: Ursula Poznanski
Nakladatelství: Fragment
Přeložil/a: Karolína Kousalová

Anotace: Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?


Erebos je jedinečná kniha. Musím říct že těch bezpochyby 320 stran se četlo pomalu, protože písmena mi připadají moc malá, ale je tu to ALE. U jiných knížek by mi to možná vadilo ale tady vůbec. Užívala jsem si příběh, protože byl opravdu plný napětí takové té potřeby vědět co vlastně ten Erebos je!. Knížka je doopravdy něco. Sice tam jsou trošičku omezené city ale to okamžitě vynahrazuje adrenalin. Knížku jsem přečetla jedním dechem a myslím že si to ještě zopakuju.

Postavy mi přišly hodně vypracované. Každý měl svou povahu a jinému ji nepůjčil, jestli mě chápete. Prostě to myslím tak že postavy byly jedinečné. Hodně se mi líbilo jak se autorka vžila do chlapecé postavy Nicka, protože ten je konec konců hlavní postava. Asi bych nedokázala napsat něco ,kde bych musela v první osobě vlastně ten muž být. Autorka si stím pohrála přímo brilantně.

U nějakých knih jako je třeba Divergence -vím že jí teď všude zmiňuji, ale k tomuhle sedí- mě vadilo že knížka je po celou dobu perfektní a na konci, jako kdyby bouchla bomba. A tím myslím že ke konci se to všechno nahrne do posledních 20 stránek a nastane něco převratného. Jo to by se ještě dalo, kdyby Veronica Roth v těch posledních stránkách úplně nevypustila city. Ale ano Divergenci zbožňuju, a kritizovat už ji nebudu:D
No abychom se dostali k tomu co vlastně chci říct, v Erebosu to tak prostě nebylo, sice tam byl nějaký převratný konec ale ono to bylo po celou tu dobu převratné, takže autorka neskákala od jednoho k druhému. Příběh byl pořád v jedné linii.


Celkově se mi Erebos moc a moc líbil. Není to citově zaměřená knížka, ale ta akce je tam opravdu výjmečná. Erebos je taková třešniča na dortu, takový kapesníček po dlouhém maratonu smutných knížek. Nebudete u něj plakat, ani bůh ví jak smutnit, prostě je to taková super oddechovka.

Teď bych chtěla chvíli mluvit o té samotné hře a o tom co nám knihou asi chtěla Ursula říct.
Ta hra je z počátku úplně úžasná, to že člověka zná a ví o něm prakticky vše, mluví k němu, mi připadá geniální. Celou dobu jsem si myslela že na konci to bude trochu...no že se tam ty kouzla nebo mystika trochu objeví. To jsem se ale spletla -nechci spoilerovat, ale musím to napsat- bylo to úplně logicky vysvětlené. I když je pravda že ten co tu hru vymyslel musel mít úplně geniální mozek.
Hráče nutí k úkolům, které se podepíší na jejich psychice a chování, někdy je i donutí k sebepoškozování, vyhrožuje jim.
Né že by nám nějaký onlineovky chtěly vyhrožovat ale myslím že autorka nám chtěla -i když trochu krvavějším způsobem- sdělit že hry jsou nebezpečné, a že život se dá užít i bez závislosti na ně.

Obálku jsem měla díky, recenznímu výtisku paperback. Předtím se mi nelíbila, ale teď jsem s ní spokojená. Líbí se mi.
Jinak normální Erebos s pevnou vazbou je takový.
Pořád hledám, hledám chybičku a stále nevidím. Prostě a jednoduše, kniha je perfektní hodnotím:

To bude ode mě asi všechno:-)

Děkuji moc nakladatelství FRAGMENT za recenzní výtisk.

Venea:*
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Kate Kate | Web | 5. srpna 2013 v 11:03 | Reagovat

No nevím, ta obálka, kterou jsi dostala je asi hezčí. :D Jinak, pěkná recenze. ;)

2 Mei-riefel Mei-riefel | 5. srpna 2013 v 11:15 | Reagovat

Tak to jsem taky zvědavá až knihu dočtu. Jinak se mi taky začala ta obálka, kterou máme líbit a ta červená ne! :D

3 Venea Venea | Web | 5. srpna 2013 v 11:27 | Reagovat

[1]: děkuju, taky už se mi líbí ta moje;):D

[2]: JO!:D

4 Bee Bee | 5. srpna 2013 v 21:55 | Reagovat

Konečne som sa dozvedela o čom to je :D lebo som si ju chcela prečítať a nevedela som, či to je dobré :D ale teraz už ma to núti prečítať :3 fakt si to dobre zhodnotila ;) a za to ti ďakujem :* už mi ju stačí len kúpiť <3

5 Venea Venea | Web | 5. srpna 2013 v 23:22 | Reagovat

[4]: Děkuju moc:-*

6 Štěpa Štěpa | 6. srpna 2013 v 0:25 | Reagovat

Myslím, že po přečtení tvé recenze si knížku musí přečíst opravdu každý! Já nebudu vyjímkou :DD :)

7 Venea Venea | Web | 6. srpna 2013 v 7:27 | Reagovat

[6]: Děkuju:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama


Chystá se- KRESLENÍ CELEBRIT NA PŘÁNÍ.

Fanclub!


Účastním se!NikaRoovy


Diplomy